Złamanie szyjki kości udowej
- Nauka i doskonalenie chodu
- Działanie przeciwbólowe
- Przygotowanie Pacjenta do samodzielnego funkcjonowania
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Złamana szyjka kości udowej to poważny uraz, który najczęściej dotyka osoby starsze. Jest to złamanie w miejscu, gdzie głowa kości udowej łączy się z jej szyjką. Złamanie to może być bolesne i utrudniać poruszanie się, a nawet prowadzić do poważnych komplikacji.
Jakie są przyczyny złamania szyjki kości udowej?
Szyjka kości udowej to cienki fragment tej kości, łączący jej główkę z trzonem. Złamanie tego odcinka jest poważnym urazem, który może prowadzić do znacznego upośledzenia funkcji ruchowych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci, zwłaszcza w przypadku osób starszych.
Złamanie szyjki kości udowej może mieć jedną z dwóch form, w zależności od miejsca i kierunku złamania, a mianowicie złamania wewnątrztorebkowego, w torebce stawowej, co ma przełożenie na stopień ukrwienia głowy kości udowej lub złamania zewnątrztorebkowego, czyli poza torebką stawową, obejmując krętarz większy lub mniejszy.
Najczęstszą przyczyną złamania szyjki kości udowej jest upadek, szczególnie u osób starszych, które mają osłabione kości i mięśnie, a przy tym zaburzenia równowagi. Inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko złamania szyjki kości udowej, to osteoporoza prowadząca do osłabienia kości i zwiększenia ich kruchości, która jest najczęściej domeną kobiet w okresie pomenopauzalnym czyli po siedemdziesiątym roku życia, niedobór witaminy D, która odgrywa kluczową rolę we wchłanianiu wapnia, niezbędnego do utrzymania zdrowych kości, nadużywanie alkoholu, który z jednej strony może wpływać na kondycję kości, a z drugiej zwiększać ryzyko upadku w stanie nietrzeźwości. Osłabienie kości może być również efektem palenia papierosów oraz wpływu na kości niektórych chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca. Dodatkowo czynnikiem zwiększającym ryzyko takiego złamania jest śliska nawierzchnia ulic czy chodników w sezonie zimowym. Złamanie szyjki kości udowej u osób młodych wynika natomiast najczęściej z urazów odniesionych w ramach wypadków komunikacyjnych.
Jak leczy się złamanie szyjki kości udowej i jakie niesie zagrożenia?
Złamanie szyjki kości udowej może niestety prowadzić do szeregu komplikacji, szczególnie, że zazwyczaj dotyczy osób starszych, z osłabionym organizmem i często cierpiących na wiele innych schorzeń. Jednym z powikłań po złamaniu szyjki kości udowej może być wysoce śmiertelna zatorowość płucna, a także wdanie się zakażenia. Niewłaściwe leczenie i źle zaplanowana rehabilitacja natomiast mogą doprowadzić do utraty funkcji w nodze, utrudniając trwale chodzenie i wykonywanie codziennych czynności.
Leczenie złamania szyjki kości udowej jest niestety skomplikowane i często nie daje oczekiwanych rezultatów, chociaż przeprowadzane jest chirurgiczne zespolenie złamania szyjki kości udowej. Dodatkowo powodzenie leczenia zależy od wieku pacjenta, ogólnego stanu jego zdrowia i rodzaju złamania.
Rehabilitacja po złamaniu szyjki kości udowej
Pacjent po złamaniu szyjki kości udowej wymaga profesjonalnej rehabilitacji oraz opieki po złamaniu szyjki kości udowej, która jest długotrwała i specjalistyczna. Niejednokrotnie zatem powrót do zdrowia i względnej sprawności zależy od pobytu w specjalistycznym, całodobowym ośrodku rehabilitacji, bo tylko w takim miejscu dostępne są tak ważne w procesie zdrowienia nowoczesne urządzenia do nauki oraz doskonalenia chodu.
Złamanie szyjki kości udowej rehabilitacja dotyczy niewątpliwie poważnego urazu, który może prowadzić do komplikacji. Dlatego jest tak istotne, aby w przypadku wystąpienia bólu w okolicy biodra, zwłaszcza po upadku, natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ występuje silny ból po złamaniu szyjki kości udowej, a wczesne rozpoznanie i leczenie złamania szyjki kości udowej, a następnie rehabilitacja w specjalistycznym ośrodku Comfort Life zwiększa szanse na powrót do sprawności.