Złamanie przezkrętarzowe kości udowej
- Nauka i doskonalenie chodu
- Działanie przeciwbólowe
- Przygotowanie Pacjenta do samodzielnego funkcjonowania
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Złamanie przezkrętarzowe kości udowej to poważny uraz, wymagający pomocy medycznej. Charakteryzuje się złamaniem kości udowej w okolicy krętarza większego, czyli wystającego guzka na górnym końcu kości udowej. Ten rodzaj złamania jest częsty u osób starszych, szczególnie kobiet, ze względu na osłabienie kości wynikające z osteoporozy.
Jak dochodzi do złamania przezkrętarzowego kości udowej?
Do tego typu urazu dochodzi najczęściej w czasie upadku i to z niewielkiej wysokości – np. podczas chodzenia po schodach czy poślizgnięcia się na oblodzonym chodniku. Może to być również efekt silnego uderzenia w okolicę biodra, np. podczas wypadku samochodowego. Dodatkowo podatność na tego typu urazy jest większa u osób z kośćmi osłabionymi przez osteoporozę – wystarczy często niewielki uraz by doszło do złamania przezkrętarzowego kości udowej.
Przezkrętarzowe złamanie kości udowej powikłania
Ten rodzaj złamania kości udowej niesie ze sobą spory bagaż możliwych powikłań, a wśród nich ryzyko wystąpienia bardzo groźnej dla życia zatorowości płucnej czyli zakrzepu krwi w płucach. Poza tym złamanie przezkrętarzowe może być trudne do zagojenia, szczególnie u osób z osteoporozą, uniemożliwiając chodzenie i wykonywanie codziennych czynności, co może prowadzić do utraty sprawności i niezależności. Ból po złamaniu przezkrętarzowym może być bardzo silny i utrudniać dodatkowo codzienne funkcjonowanie. Powikłania po złamaniu kości udowej to także wynikające z długotrwałego unieruchomienia i braku możliwości samoobsługi przykurcze, odleżyny, utratę siły i masy mięśniowej, zaparcia, zapalenie płuc, jak również stany depresyjne.
Jak leczy się złamanie przezkrętarzowe kości udowej?
Złamanie przezkrętarzowe kości udowej leczenie zależy od stopnia nasilenia urazu oraz wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku niewielkich złamań stosuje się leczenie zachowawcze, które polega na unieruchomieniu kończyny za pomocą gipsu lub ortezy, natomiast w przypadku bardziej poważnych złamań konieczna jest operacja, która polega na zespoleniu złamanych fragmentów kości.
Jak wygląda proces rehabilitacji po złamaniu przezkrętarzowym kości udowej?
Bez specjalistycznej rehabilitacji, pacjent ze złamaniem przezkrętarzowym ma niewielkie szanse na powrót do sprawności i samodzielności. A sama rehabilitacja po złamaniu kości udowej przezkrętarzowym jest w tym przypadku procesem długotrwałym, wymagającym przemyślanego postępowania z uwzględnieniem możliwości pacjenta. Niezwykle istotne jest także rozpoczęcie rehabilitacji jak najszybciej po przebytym zabiegu chirurgicznym i objęcie pacjenta profesjonalną opieką i fizjoterapią już w pierwszych dobach po operacji. Pozwoli to skrócić okres powrotu do sprawności sprzed złamania.
Złamanie przezkrętarzowe kości udowej jest poważnym urazem, wymagającym odpowiednio dobranego, systematycznego procesu rehabilitacji, począwszy od wczesnej mobilizacji aż po pełne odzyskanie funkcji przez kończynę. Rehabilitacja po złamaniu przezkrętarzowym kości udowej w ośrodku Comfort Life składa się z trzech zasadniczych etapów:
- faza wczesna – do sześciu tygodni po operacji, która ma na celu zapobieganie powikłaniom, redukcję bólu i obrzęku oraz wczesną mobilizację pacjenta. Przeprowadzane są wówczas ćwiczenia oddechowe, izometryczne oraz odciążanie za pomocą takich systemów, jak Levi Active czy Pragma. Rehabilitacja po operacji złamania kości udowej powinna zostać rozpoczęta jak najszybciej po zabiegu.
- faza średnia – od sześciu do dwunastu tygodni po operacji, której zadaniem jest poprawa zakresu ruchu kończyny, wzmacnianie mięśni, a co za tym idzie – wzrost niezależności w codziennych czynnościach. Zalecane są na tym etapie ćwiczenia czynne z niewielkim obciążeniem, jak również stopniowe zwiększanie aktywności, a następnie rozpoczęcie pracy nad prawidłowym wzorcem chodu, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń – systemów sufitowych do reedukacji chodu.
- faza późna – trwa do sześciu miesięcy po operacji i ma zapewnić odzyskanie siły i zakresu ruchu oraz powrót do pełnej aktywności, poprzez wprowadzenie do procesu rehabilitacji ćwiczeń oporowych, treningu równowagi i koordynacji, jak również stopniowe zwiększanie aktywności do poziomu sprzed urazu.
Niemniej ważnym etapem niż sama rehabilitacja jest monitorowanie postępów pacjenta w ramach regularnych wizyt kontrolnych u ortopedy i fizjoterapeuty, którzy dokonują oceny postępów rehabilitacji oraz proponują odpowiednie modyfikacje w jej planie, dostosowując ćwiczenia do aktualnego stanu pacjenta. Wskazane jest również edukowanie pacjenta pod kątem unikania upadków oraz poprawy równowagi poprzez regularną aktywność fizyczną.