Mikropolaryzacja mózgu a tradycyjna rehabilitacja – czy można łączyć obie metody?
Rehabilitacja pacjentów, którzy doznali udaru mózgu, urazów o charakterze neurologicznym czy też cierpią na schorzenia neurodegeneracyjne wymaga kompleksowego podejścia. Tradycyjne metody w formie terapii ruchowej, logopedycznej czy elektrostymulacji warto wzbogacić o nowoczesne techniki neurostymulacyjne, takie jak mikropolaryzacja mózgu (tDCS). Mikropolaryzacja (transcranial Direct Current Stimulation) jest metodą zyskującą na popularności, jako skuteczne wsparcie w procesie rehabilitacji neurologicznej. Czy można ją więc skutecznie łączyć z tradycyjnymi formami terapii i jakie są korzyści oraz potencjalne ograniczenia takiego podejścia?
Na czym polega mikropolaryzacja mózgu?
Tłumacząc co to mikropolaryzacja mózgu można najprościej powiedzieć, że jest ona nieinwazyjną techniką stymulacji mózgu z użyciem słabego prądu stałego o niskim natężeniu, który przepływa przez elektrody umieszczone na powierzchni skóry głowy, pobudzając neurony w wybranych obszarach mózgu. Stosowane są dwa typy elektrod – anodalna, która pobudza aktywność neuronów, wspierając procesy regeneracyjne i poprawiając funkcjonowanie uszkodzonych struktur mózgu oraz elektroda katodalna, hamująca aktywność neuronów, co może być wykorzystane w przypadkach nadmiernej pobudliwości, np. w spastyczności.
Jak można łączyć tradycyjną rehabilitację z mikropolaryzacją?
Tradycyjna rehabilitacja neurologiczna obejmuje takie formy terapii, jak fizjoterapia czyli ćwiczenia poprawiające funkcje ruchowe, redukujące spastyczność i wspierające neuroplastyczność. Ważne miejsce zajmuje tu również terapia logopedyczna, która jest prowadzona w przypadku poudarowych zaburzeń mowy, takich jak afazja oraz terapia zajęciowa stanowiąca pomoc w powrocie do wykonywania codziennych czynności. Stymulacja sensoryczna jest natomiast stosowana w rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami czucia lub percepcji. Każda z wymienionych metod ma na celu wspieranie neuroplastyczności mózgu, czyli zdolności układu nerwowego do odbudowy i adaptacji po uszkodzeniach.
Do procesu rehabilitacji tradycyjnymi metodami można włączyć mikropolaryzację, która dodatkowo będzie zwiększać efektywność tych klasycznych metod, dając wiele korzyści. Mikropolaryzacja mózgu efekty to zwiększenie efektywności i rezultatów rehabilitacji ruchowej, ponieważ pobudza aktywność kory mózgowej odpowiedzialnej za ruch. Poprawia także skuteczność terapii logopedycznej, ponieważ stymuluje obszary odpowiedzialne za mowę, poprawiając wyniki terapii u pacjentów z afazją. Metoda ta może także wspierać pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze, a to z kolei ułatwia powrót do samodzielności po udarze. Odpowiednia konfiguracja elektrod może również zmniejszyć napięcie mięśniowe u pacjentów z porażeniem spastycznym, a także wspomagać regenerację mózgu, poprzez zwiększanie aktywności neuronów w jego uszkodzonych obszarach. Przykładowe połączenia rehabilitacji klasycznej z mikropolaryzacją to np. stosowanie tDCS przed lub w trakcie ćwiczeń przyspieszające regenerację funkcji ruchowych, zastosowanie mikropolaryzacji w trakcie terapii logopedycznej poprzez stymulację okolic odpowiedzialnych za mowę oraz razem z terapią zajęciową, w celu wsparcia zdolności poznawczych, pozwalając pacjentowi na szybszy powrót do codziennych aktywności.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Są jednak sytuacje, kiedy występują mikropolaryzacja mózgu przeciwwskazania. Dotyczy to osób z padaczką, gdzie mikropolaryzacja niesie ryzyko wywołania napadu, pacjentów z rozrusznikiem serca lub implantami elektronicznymi. Nie stosuje się jej również u kobiet w ciąży oraz w przypadku chorób skóry w miejscu aplikacji elektrod. Warto też podkreślić, że nie każdy pacjent może od razu odczuwać poprawę po mikropolaryzacji, a siła efektów jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników, takich jak rozległość uszkodzenia mózgu, czas, który upłynął od urazu czy ogólny stan zdrowia pacjenta.
Mikropolaryzacja mózgu metodą tDCS jest obiecującą metodą wspierającą rehabilitację neurologiczną, która może znacząco zwiększać efektywność tradycyjnych terapii, przyspieszając powrót pacjenta do sprawności i poprawiając jakość jego życia.
Adam Wisnik Osrodek Comfort life spełnił moje oczekiwania. Przyjechałem tu po endoprotezie biodra. Po 15 dniach wyszedłem bez kul na własnych nogach. Super opieka profesjionalna ekipa rechabilitujaca co nowoczesny sprzęt. Naprawde gorąca polecam Milena Magiera Wspaniala opieka, wspaniali ludzie z sercem, Tata PO rozleglym udarze stracil wladnosc prawej strony ciala, przebywal 4tyg, sa ogromne postepy, chodzi,chociaz podpiera sie lewa reka ale jest w stanie ustac o wlasnych silach, mowi wyrazniej, z mala pomocna ale moze zalatwic potrzeby fizjologiczne jestem przeogromnie wdzieczna calemu personelowi, super pielegniarki, 24/7 kontakt, super lekarze, no I Pani Ewelina, wspaniala osoba, jest kierownikiem oddzialu, byla dostepna nawet Po godzinach pracy, ogromnie dziekuje z calego serca ❤️I bardzo polecam Zupa Ogorek Bardzo profesjonalna i miła obsługa, skuteczne rehabilitacje i profesjonalny sprzęt. Super!!! Urszula Kobus Rehabilitacji i Pesonel Super Dziękuję i Pozdrawiam Piotr Kosmala Polecam, doskonali profesjonaliści. Jolanta Gugała Właśnie kończę 4 tygodniowy turnus rehabilitacyjny - choruje na SLA. Jestem zachwycona praca zespołu fizjoterapeutów pod kierownictwem Pani Eweliny Mordak. Świetnie pracują, wszyscy pacjenci są zaopiekowani, nie ma przestojów w ćwiczeniach. Byłam w wielu ośrodkach i nigdzie nie spotkałam się z takim profesjonalizmem w rehabilitacji jak tu. Gratuluję i wszystkim życzę wszystkiego najlepszego - oby tak dalej. Jolanta Gugała Damian Tępowski Bliska mi osoba korzystała z rehabilitacji w tym ośrodku i była bardzo zadowolona. Profesjonalna opieka, miła atmosfera i skuteczna terapia sprawiły, że szybko zauważyła poprawę. Serdecznie polecam! Jan Kuczko Polecam Ośrodek rehabilitacji. Moja żona po wielomiesięcznych pobytach w szpitalach obawiała się pobytu w ośrodku z dala od domu. Miłe przyjecie i dobra organizacja rehabilitacji sprzyjały zmianie podejścia i pozytywnemu nastawieni, co było bardzo ważne przy współpracy z rehabilitantami. Szczególne słowa uznania należą się Pani Joannie Cyran za organizację, reagowanie na zgłaszane prośby oraz osobiste podejście do pacjentów pełne empatii i zainteresowania ich potrzebami. Dobra opieka nad pacjentami wynikała nie tylko z rzetelnego wykonywania zadań, ale stanowi jej pasję i chęć zapewnienia miłej atmosfery oraz była przykładem dla personelu ośrodka. Przekonała się o tym moją wyrażając zadowolenie z pobytu i podziękowania.
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life



