Czy mikropolaryzacja po udarze mózgu jest bezpieczna? Przegląd badań naukowych
Udar mózgu jest jedną z naczelnych przyczyn trwałej niepełnosprawności o charakterze neurologicznym. Wśród konsekwencji tego zdarzenia wymienić trzeba przede wszystkim zaburzenia ruchowe, afazję, problemy poznawcze i emocjonalne. Poszukując skutecznych metod wspomagania neurorehabilitacji, naukowcy coraz częściej sięgają po nowoczesne, nieinwazyjne technologie, a jedną z nich stanowi mikropolaryzacja mózgu (tDCS – transcranial Direct Current Stimulation). Pojawia się tu pytanie, czy jest to metoda bezpieczna i co na ten temat mówią naukowcy.
Czym jest mikropolaryzacja mózgu?
Mikropolaryzacja mózgu metodą tDCS, nazywana również przezczaszkową stymulacją prądem stałym stanowi technikę polegającą na przepływie bardzo słabego prądu, zazwyczaj 1–2 mA przez wskazane obszary mózgu, za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy. Celem tej techniki mikropolaryzacji jest tzw. modulacja pobudliwości neuronów, którą w zależności od kierunku przepływu prądu, można zwiększać wykonując stymulację anodową lub zmniejszać w drodze stymulacji katodowej. Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny.
Jakie korzyści potencjalnie wynikają z mikropolaryzacji dla pacjentów po udarze mózgu?
Badania kliniczne wskazują, że tDCS może wspierać proces rehabilitacji po udarze mózgu poprzez wspomaganie terapii ruchowej, wpływając na poprawę kontroli kończyn, koordynacji i siły, wspieranie terapii mowy, w szczególności u pacjentów z afazją, poprawę funkcji poznawczych oraz redukcję objawów depresji poudarowej.
Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa metody mikropolaryzacji?
Z badań klinicznych, m.in. tych prowadzonych w 2016 roku przez Biksona wynika, że mikropolaryzacja tDCS jest bezpieczną metodą wspomagającą w neurologii i neurorehabilitacji, nie powodującą poważnych skutków ubocznych. Typowe działania niepożądane mikropolaryzacja, które mogą się pojawić w czasie terapii, są łagodne i przemijające, a przybierają postać np. lekkiego mrowienia w miejscu przyłożenia elektrod i zaczerwienienia skóry, jak również bólu głowy czy uczucia zmęczenia lub senności. Takie objawy w większości przypadków ustępują samoistnie i nie wymagają interwencji medycznej.
Niemniej jednak na uwadze trzeba mieć zawsze to, że nie każda metoda jest dla danego pacjenta odpowiednia. Wśród przeciwwskazań znalazło się posiadanie implantów elektronicznych, jak np. rozrusznik serca czy uszkodzenia skóry głowy w miejscu aplikacji elektrod. Mikropolaryzacja mózgu przeciwwskazania to również padaczka.
Dodatkowo zabieg powinien być przeprowadzany pod kontrolą przeszkolonego personelu medycznego w wyspecjalizowanym ośrodku, jak Comfort Life, a także wcześniejszej konsultacji neurologicznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Jakie jest stanowisko ekspertów w kwestii mikropolaryzacji?
Wiele organizacji prozdrowotnych, jak np. European Chapter of the International Federation of Clinical Neurophysiology oraz American Stroke Association uznają tDCS za metodę obiecującą i wartą dalszych badań, szczególnie w zakresie mikropolaryzacja wspomaganie rehabilitacji poudarowej. Podkreśla się jednak, że nie należy tej techniki stosować jako głównej metody rehabilitacji, lecz jako wsparcie terapii tradycyjnej, które może tę terapię i jej efekty wzmocnić.
Adam Wisnik Osrodek Comfort life spełnił moje oczekiwania. Przyjechałem tu po endoprotezie biodra. Po 15 dniach wyszedłem bez kul na własnych nogach. Super opieka profesjionalna ekipa rechabilitujaca co nowoczesny sprzęt. Naprawde gorąca polecam Milena Magiera Wspaniala opieka, wspaniali ludzie z sercem, Tata PO rozleglym udarze stracil wladnosc prawej strony ciala, przebywal 4tyg, sa ogromne postepy, chodzi,chociaz podpiera sie lewa reka ale jest w stanie ustac o wlasnych silach, mowi wyrazniej, z mala pomocna ale moze zalatwic potrzeby fizjologiczne jestem przeogromnie wdzieczna calemu personelowi, super pielegniarki, 24/7 kontakt, super lekarze, no I Pani Ewelina, wspaniala osoba, jest kierownikiem oddzialu, byla dostepna nawet Po godzinach pracy, ogromnie dziekuje z calego serca ❤️I bardzo polecam Zupa Ogorek Bardzo profesjonalna i miła obsługa, skuteczne rehabilitacje i profesjonalny sprzęt. Super!!! Urszula Kobus Rehabilitacji i Pesonel Super Dziękuję i Pozdrawiam Piotr Kosmala Polecam, doskonali profesjonaliści. Jolanta Gugała Właśnie kończę 4 tygodniowy turnus rehabilitacyjny - choruje na SLA. Jestem zachwycona praca zespołu fizjoterapeutów pod kierownictwem Pani Eweliny Mordak. Świetnie pracują, wszyscy pacjenci są zaopiekowani, nie ma przestojów w ćwiczeniach. Byłam w wielu ośrodkach i nigdzie nie spotkałam się z takim profesjonalizmem w rehabilitacji jak tu. Gratuluję i wszystkim życzę wszystkiego najlepszego - oby tak dalej. Jolanta Gugała Damian Tępowski Bliska mi osoba korzystała z rehabilitacji w tym ośrodku i była bardzo zadowolona. Profesjonalna opieka, miła atmosfera i skuteczna terapia sprawiły, że szybko zauważyła poprawę. Serdecznie polecam! Jan Kuczko Polecam Ośrodek rehabilitacji. Moja żona po wielomiesięcznych pobytach w szpitalach obawiała się pobytu w ośrodku z dala od domu. Miłe przyjecie i dobra organizacja rehabilitacji sprzyjały zmianie podejścia i pozytywnemu nastawieni, co było bardzo ważne przy współpracy z rehabilitantami. Szczególne słowa uznania należą się Pani Joannie Cyran za organizację, reagowanie na zgłaszane prośby oraz osobiste podejście do pacjentów pełne empatii i zainteresowania ich potrzebami. Dobra opieka nad pacjentami wynikała nie tylko z rzetelnego wykonywania zadań, ale stanowi jej pasję i chęć zapewnienia miłej atmosfery oraz była przykładem dla personelu ośrodka. Przekonała się o tym moją wyrażając zadowolenie z pobytu i podziękowania.
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life



