Endoproteza kolana – czym jest i jakie są jej rodzaje
Jednym z częściej występujących schorzeń układu ruchu jest zwyrodnienie stawu kolanowego. Może ono znacząco ograniczyć sprawność i jakość życia, a jeśli leczenie zachowawcze przestaje przynosić efekty, jedną z najbardziej skutecznych metod przywrócenia funkcji kończyny dolnej jest nowoczesna endoproteza kolana. Na czym polega ta metoda i jakie są wskazania do jej zastosowania?
Czym jest endoproteza kolana i kiedy rozważa się jej wszczepienie?
Endoproteza kolana jest sztucznym stawem, zastępującym uszkodzone powierzchnie stawowe. Do takich uszkodzeń natomiast najczęściej dochodzi z powodu choroby zwyrodnieniowej, reumatoidalnego zapalenia stawów bądź urazu. Operacja wszczepienia endoprotezy nazywana jest alloplastyką stawu kolanowego i polega na usunięciu zniszczonych tkanek i zastąpieniu ich elementami wykonanymi z metalu, tworzywa sztucznego bądź ceramiki.
Operacja ma zmniejszyć ból, poprawić zakres ruchu, a także przywrócić funkcję i stabilność stawu. Wskazaniem do zabiegu jest silny, przewlekły ból, który nie ustępuje po leczeniu farmakologicznym oraz rehabilitacji, znaczne ograniczenie ruchomości kolana, deformacje stawu oraz znaczna utrata sprawności w codziennym życiu. Taki zabieg endoprotezy zazwyczaj proponuje się pacjentom powyżej 60. roku życia, jednak nie jest to regułą, ponieważ coraz częściej wykonuje się go również u młodszych, aktywnych osób.
Jakie są rodzaje endoprotez kolana?
Endoproteza kolana rodzaje są różne. Można zastosować endoprotezę całkowitą, która jest najczęściej wykorzystywana i zastępuje wszystkie trzy przedziały stawu kolanowego: przyśrodkowy, boczny i rzepkowo-udowy. Taki model protezy złożony jest z metalowej części udowej, metalowej lub plastikowej części piszczelowej, plastikowej wkładki pełniącej rolę chrząstki, a czasem także z dodatkowego elementu na rzepkę. Zalety tej endoprotezy to przede wszystkim trwałość, dobre efekty funkcjonalne oraz stabilność. Wskazaniem do wszczepienia endoprotezy są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, które obejmują cały staw.
Z kolei częściowa endoproteza kolana jest wykorzystywana wówczas, gdy uszkodzenie dotyczy tylko jednego przedziału stawu. Taki typ protezy pozwala na zachowanie większej części naturalnych struktur kolana, a to pociąga za sobą takie korzyści, jak krótszy czas rekonwalescencji, mniejsze nacięcie i mniejsze krwawienie, a także bardziej naturalny ruch stawu. Niestety zwiększa się też ryzyko konieczności ponownego zabiegu w przyszłości i konieczności konwersji do endoprotezy całkowitej.
Endoproteza kolana może mieć też charakter zawiasowy czyli taka proteza wyposażona jest w przegub zawiasowy. Taki typ protezy kolana stosuje się jedynie w skrajnych przypadkach, np. po wielokrotnych operacjach, przy niestabilności więzadeł lub dużych ubytkach kostnych, kiedy budowa protezy umożliwia zgięcie i wyprost stawu dzięki specjalnemu zawiasowi. Szczególne wskazania do tego typu endoprotezy to masywne uszkodzenia kości i więzadeł, powikłania po poprzednich protezach oraz duże deformacje osi kończyny.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Jaka jest jakość życia z endoprotezą kolana?
Współcześnie stosowane, nowoczesne endoprotezy kolana są projektowane z myślą o trwałości, która dochodzi nawet do powyżej 20 lat, ale także funkcjonalności. Życie z endoprotezą kolana to powrót do samodzielnego poruszania się, aktywności fizycznej, a przede wszystkim do codziennej niezależności. Nie jest to jednak możliwe bez następującej po operacji odpowiedniej rehabilitacji w postaci ćwiczeń czy fizykoterapii, a także kontroli masy ciała, aby zmniejszać obciążenie kolana oraz unikania aktywności przeciążających staw, takich jak np. skakanie.
Endoproteza kolana jest niewątpliwie przełomowym rozwiązaniem dla osób z ciężkimi zmianami zwyrodnieniowymi, które pozwala im odzyskać mobilność, komfort życia i samodzielność. Dobór odpowiedniego typu endoprotezy kolana jest zawsze wykonywany indywidualnie, z uwzględnieniem stanu zdrowia pacjenta, zakresu uszkodzeń stawu oraz potrzeb funkcjonalnych, a kluczem do powrotu do sprawności po operacji jest właściwie zaplanowana rehabilitacja.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
