Terapia wzrokowa pacjentów po udarach i urazach mózgu
Uszkodzenia mózgu, zarówno te powstałe w wyniku udaru, jak i te spowodowane różnymi urazami czaszkowo-mózgowymi mogą wywierać wpływ nie tylko na mowę, ruch czy pamięć, ale również na wzrok. Problemy z widzeniem po takich zdarzeniach są częste i wymagają podjęcia jak najszybciej działań polegających na przywróceniu w miarę możliwości widzenia sprzed incydentu. Z pomocą przychodzi tu terapia wzrokowa czyli inaczej neurorehabilitacja wzroku czyli specjalistyczna forma rehabilitacji, mająca na celu poprawę funkcjonowania wzroku, a przez to przywrócenie pacjentowi możliwie najwyższej jakości życia.
Na czym polega terapia wzrokowa?
Terapia wzrokowa, z ang. vision therapy lub visual rehabilitation to zestaw odpowiednio i indywidualnie dobranych ćwiczeń i procedur, które mają na celu przywrócenie bądź poprawę funkcji wzrokowych, powstałych w wyniku uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W odróżnieniu od klasycznych okularów czy zabiegów chirurgicznych, terapia funkcji wzrokowych koncentruje się na reedukacji i usprawnieniu komunikacji między oczami a mózgiem, czyli na tzw. widzeniu neurologicznym.
Kiedy warto zastosować terapię wzrokową?
Terapia wzroku jest stosowana u pacjentów, którzy po udarze lub urazie mózgu doświadczają takich problemów, jak podwójne widzenie, problemy z koordynacją oczu, takie jak zez czy oczopląs, trudności z czytaniem i skupieniem wzroku, zaburzenia pola widzenia, w tym np. połowiczna ślepota. Objawami świadczącymi o potrzebie rehabilitacji wzroku są również światłowstręt, zawroty głowy czy problemów z równowagą, a także zmęczenie wzrokowe czy bóle głowy podczas pracy wzrokowej. Terapia jest zawsze dobierana indywidualnie na podstawie kompleksowej diagnozy optometrycznej i neurologicznej, często z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń diagnostycznych.
Jakie korzyści wynikają z terapii wzrokowej?
Zastosowanie terapii wzrokowej może znacząco wpłynąć na poprawę komfortu i bezpieczeństwa codziennego funkcjonowania, dzięki poprawie orientacji w przestrzeni, przywróceniu zdolności czytania, pisania, jak i poruszania się, jednocześnie też zmniejszając ryzyko upadków i kontuzji. Rehabilitacja wzroku to także możliwość usamodzielnienia się pacjenta i jego większa niezależność w codziennych czynnościach, a także poprawa funkcji poznawczych i koncentracji dla lepszego przetwarzania bodźców wizualnych.
Są jednak pewne ograniczenia co do zastosowania terapii wzrokowej, a wśród nich wymienić trzeba całkowitą ślepotę, podwyższone zaburzenia świadomości uniemożliwiające współpracę z pacjentem, a w przypadku pacjentów z głębokimi zaburzeniami poznawczymi, także brak zdolności do wykonywania poleceń terapeuty. Terapii takiej nie rozpoczyna się również bez rozpoznania przyczyny problemów wzrokowych czyli pełnej diagnostyki neurologicznej i okulistycznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Adam Wisnik Osrodek Comfort life spełnił moje oczekiwania. Przyjechałem tu po endoprotezie biodra. Po 15 dniach wyszedłem bez kul na własnych nogach. Super opieka profesjionalna ekipa rechabilitujaca co nowoczesny sprzęt. Naprawde gorąca polecam Milena Magiera Wspaniala opieka, wspaniali ludzie z sercem, Tata PO rozleglym udarze stracil wladnosc prawej strony ciala, przebywal 4tyg, sa ogromne postepy, chodzi,chociaz podpiera sie lewa reka ale jest w stanie ustac o wlasnych silach, mowi wyrazniej, z mala pomocna ale moze zalatwic potrzeby fizjologiczne jestem przeogromnie wdzieczna calemu personelowi, super pielegniarki, 24/7 kontakt, super lekarze, no I Pani Ewelina, wspaniala osoba, jest kierownikiem oddzialu, byla dostepna nawet Po godzinach pracy, ogromnie dziekuje z calego serca ❤️I bardzo polecam Zupa Ogorek Bardzo profesjonalna i miła obsługa, skuteczne rehabilitacje i profesjonalny sprzęt. Super!!! Urszula Kobus Rehabilitacji i Pesonel Super Dziękuję i Pozdrawiam Piotr Kosmala Polecam, doskonali profesjonaliści. Jolanta Gugała Właśnie kończę 4 tygodniowy turnus rehabilitacyjny - choruje na SLA. Jestem zachwycona praca zespołu fizjoterapeutów pod kierownictwem Pani Eweliny Mordak. Świetnie pracują, wszyscy pacjenci są zaopiekowani, nie ma przestojów w ćwiczeniach. Byłam w wielu ośrodkach i nigdzie nie spotkałam się z takim profesjonalizmem w rehabilitacji jak tu. Gratuluję i wszystkim życzę wszystkiego najlepszego - oby tak dalej. Jolanta Gugała Damian Tępowski Bliska mi osoba korzystała z rehabilitacji w tym ośrodku i była bardzo zadowolona. Profesjonalna opieka, miła atmosfera i skuteczna terapia sprawiły, że szybko zauważyła poprawę. Serdecznie polecam! Jan Kuczko Polecam Ośrodek rehabilitacji. Moja żona po wielomiesięcznych pobytach w szpitalach obawiała się pobytu w ośrodku z dala od domu. Miłe przyjecie i dobra organizacja rehabilitacji sprzyjały zmianie podejścia i pozytywnemu nastawieni, co było bardzo ważne przy współpracy z rehabilitantami. Szczególne słowa uznania należą się Pani Joannie Cyran za organizację, reagowanie na zgłaszane prośby oraz osobiste podejście do pacjentów pełne empatii i zainteresowania ich potrzebami. Dobra opieka nad pacjentami wynikała nie tylko z rzetelnego wykonywania zadań, ale stanowi jej pasję i chęć zapewnienia miłej atmosfery oraz była przykładem dla personelu ośrodka. Przekonała się o tym moją wyrażając zadowolenie z pobytu i podziękowania.
Jakie narzędzia są wykorzystywane w nowoczesnej terapii wzrokowej?
Nowoczesna terapia widzenia opiera się na różnorodnych narzędziach, takich jak okulary pryzmatyczne i filtry korekcyjne, które wspierają odbudowę prawidłowego toru widzenia, tablice optotypowe i testy percepcji wzrokowej, przyrządy do treningu śledzenia i fiksacji oka, a także trenażery równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Terapia wzrokowa korzysta także z dobrodziejstw najnowszych technologii, wykorzystując m.in. komputerowe programy rehabilitacyjne zawierające ćwiczenia dopasowane do potrzeb i możliwości pacjenta, a także urządzenia VR czyli wirtualnej rzeczywistości, wspierające trening percepcji przestrzennej. Terapia może być prowadzona w specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym, jak również kontynuowana w domu i konsultowana oraz nadzorowana przez specjalistę.
Rehabilitacja okulistyczna jest skuteczną, a do tego bardzo często kluczową formą rehabilitacji pacjentów po udarach i urazach mózgu, może bowiem zdecydowanie poprawić funkcjonowanie i samodzielność chorego. Dlatego warto, aby była włączona do kompleksowej opieki neurologicznej, po uprzedniej diagnozie i z indywidualnym planem terapeutycznym.
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life



