Rehabilitacja po NZK
Nagłe zatrzymanie krążenia NZK to stan zagrażający życiu, wymagający natychmiastowej interwencji medycznej. Dzięki coraz skuteczniejszym metodom resuscytacji rośnie liczba osób, które przeżywają NZK, jednak niejednokrotnie powrót do zdrowia po takim wydarzeniu jest procesem długim i złożonym, w którym kluczową rolę odgrywa rehabilitacja – neurologiczna, kardiologiczna oraz psychospołeczna – decydująca o jakości dalszego życia pacjenta.
Na czym polega rehabilitacja po NZK?
Rehabilitacja po NZK stanowi kompleksowy proces medyczny i terapeutyczny. W pierwszej kolejności dokonywana jest ocena neurologiczna i poznawcza pacjenta, poprzez badanie funkcji pamięci, koncentracji czy mowy, a następnie opracowywany jest plan rehabilitacji w wielu aspektach. Wdrażana jest rehabilitacja ruchowa, mająca na celu przywracanie siły mięśniowej, równowagi i koordynacji, terapia mowy i połykania, jeśli doszło do uszkodzeń w tym zakresie, rehabilitacja kardiologiczna, której zadaniem jest poprawa wydolności serca i układu oddechowego. Całości zaś dopełnia wsparcie psychologiczne i psychiatryczne pozwalające przeciwdziałać depresji, PTSD czy rożnego rodzaju lękom, np. o przyszłość. W ramach kompleksowej terapii prowadzi się także reedukację pacjenta i jego rodziny, przekazując im zasady funkcjonowania z ewentualnymi ograniczeniami. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia plan rehabilitacji wdraża się jak najwcześniej jest to możliwe, czyli po ustabilizowaniu stanu pacjenta, zanim opuści oddział intensywnej terapii. Intensywność tej wczesnej rehabilitacji zależy od poziomu świadomości pacjenta, ale również ogólnego stanu jego zdrowia i wydolności układu krążenia, a także rozległości uszkodzeń mózgu po niedotlenieniu. Po opuszczeniu szpitala pacjent powinien kontynuować rehabilitację, najlepiej w profesjonalnym ośrodku neurologicznym.
Co daje rehabilitacja po NZK?
Postępowanie w NZK w postaci rehabilitacji na wielu płaszczyznach umożliwia zredukowanie skutków niedotleniania mózgu i poprawę funkcjonowania pod względem neurologicznym. Z kolei odzyskanie sprawności i możliwości wykonywania codziennych czynności przywraca pacjentom samodzielność, zmniejsza ryzyko powikłań, takich jak odleżyny, zakrzepy czy infekcje, a także wpływa na poprawę wydolności serca i układu oddechowego przez kontrolowany wysiłek fizyczny. Rehabilitacja wieloaspektowa to również właściwe wsparcie emocjonalne, dzięki któremu można skutecznie przeciwdziałać depresji, lękom i zaburzeniom wynikającym ze stresu. Natomiast edukacja zarówno samego pacjenta, ale także jego bliskich daje lepsze zrozumienie tego często długiego i żmudnego procesu zdrowienia.
Co ważne, w niektórych przypadkach taka rehabilitacja po NZK nagłe zatrzymanie krążenia może zostać wstrzymana bądź ograniczona w sytuacji gdy pacjent jest niestabilny pod względem hemodynamicznym, czyli jego serce pracuje nieregularnie, czy też pacjent doświadcza nagłych skoków ciśnienia. Rehabilitację ogranicza się także w przypadku pacjentów, którzy są w stanie głębokiej śpiączki, bez reakcji neurologicznej, jak również jeśli wystąpiły dodatkowe przeciwwskazania ze strony kardiologa, ponieważ pacjent np. przebył dopiero co zawał serca, bądź wykryto u niego tętniaki. Rehabilitacja zostaje wstrzymana również w sytuacji, gdy dojdzie do powikłań po NZK bądź pacjent przechodzi ciężką infekcję. Wówczas plan terapii ustalany jest najczęściej w formie rehabilitacji biernej lub minimalnej, do czasu poprawy stanu ogólnego pacjenta.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Jakie urządzenia i technologie wspierają rehabilitację po NZK?
Terapia po NZK wymaga zastosowania wielu typów terapii, a ich efektywność i skuteczność zwiększa także użycie nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w rehabilitacji. Są to m.in. roboty rehabilitacyjne i egzoszkielety, służące do nauki chodu i zachowania równowagi, systemy neurorehabilitacji, jak Biofeedback, służące stymulacji pracy mózgu, cyber oko czyli systemy eye-tracking służące do komunikacji alternatywnej u pacjentów niemówiących, a także terapie VR, wspierające motywację i zaangażowanie pacjenta w proces leczenia. Wykorzystuje się także urządzenia do terapii kardiologicznej pozwalające na kontrolowany wysiłek fizyczny, a także sprzęt do terapii mowy i połykania, jak m.in. elektrostymulacja mięśni.
Nagłe zatrzymanie krążenia to nie tylko wyzwanie medyczne, ale także psychologiczne i społeczne, dlatego jedynie profesjonalna rehabilitacja, prowadzona w zespole interdyscyplinarnym, daje pacjentowi realną szansę na powrót do sprawności, samodzielności i poprawę jakości życia. Właściwie wdrożony proces rehabilitacyjny zwiększa skuteczność terapii, zmniejsza ryzyko nawrotu problemów sercowo-naczyniowych, a także wspiera pacjenta i jego rodzinę w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości po kryzysie zdrowotnym.
Adam Wisnik Osrodek Comfort life spełnił moje oczekiwania. Przyjechałem tu po endoprotezie biodra. Po 15 dniach wyszedłem bez kul na własnych nogach. Super opieka profesjionalna ekipa rechabilitujaca co nowoczesny sprzęt. Naprawde gorąca polecam Milena Magiera Wspaniala opieka, wspaniali ludzie z sercem, Tata PO rozleglym udarze stracil wladnosc prawej strony ciala, przebywal 4tyg, sa ogromne postepy, chodzi,chociaz podpiera sie lewa reka ale jest w stanie ustac o wlasnych silach, mowi wyrazniej, z mala pomocna ale moze zalatwic potrzeby fizjologiczne jestem przeogromnie wdzieczna calemu personelowi, super pielegniarki, 24/7 kontakt, super lekarze, no I Pani Ewelina, wspaniala osoba, jest kierownikiem oddzialu, byla dostepna nawet Po godzinach pracy, ogromnie dziekuje z calego serca ❤️I bardzo polecam Zupa Ogorek Bardzo profesjonalna i miła obsługa, skuteczne rehabilitacje i profesjonalny sprzęt. Super!!! Urszula Kobus Rehabilitacji i Pesonel Super Dziękuję i Pozdrawiam Piotr Kosmala Polecam, doskonali profesjonaliści. Jolanta Gugała Właśnie kończę 4 tygodniowy turnus rehabilitacyjny - choruje na SLA. Jestem zachwycona praca zespołu fizjoterapeutów pod kierownictwem Pani Eweliny Mordak. Świetnie pracują, wszyscy pacjenci są zaopiekowani, nie ma przestojów w ćwiczeniach. Byłam w wielu ośrodkach i nigdzie nie spotkałam się z takim profesjonalizmem w rehabilitacji jak tu. Gratuluję i wszystkim życzę wszystkiego najlepszego - oby tak dalej. Jolanta Gugała Damian Tępowski Bliska mi osoba korzystała z rehabilitacji w tym ośrodku i była bardzo zadowolona. Profesjonalna opieka, miła atmosfera i skuteczna terapia sprawiły, że szybko zauważyła poprawę. Serdecznie polecam! Jan Kuczko Polecam Ośrodek rehabilitacji. Moja żona po wielomiesięcznych pobytach w szpitalach obawiała się pobytu w ośrodku z dala od domu. Miłe przyjecie i dobra organizacja rehabilitacji sprzyjały zmianie podejścia i pozytywnemu nastawieni, co było bardzo ważne przy współpracy z rehabilitantami. Szczególne słowa uznania należą się Pani Joannie Cyran za organizację, reagowanie na zgłaszane prośby oraz osobiste podejście do pacjentów pełne empatii i zainteresowania ich potrzebami. Dobra opieka nad pacjentami wynikała nie tylko z rzetelnego wykonywania zadań, ale stanowi jej pasję i chęć zapewnienia miłej atmosfery oraz była przykładem dla personelu ośrodka. Przekonała się o tym moją wyrażając zadowolenie z pobytu i podziękowania.
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life



