Ośrodek rehabilitacji po endoprotezie

Konsekwencje upadków osób starszych są groźne, ale najgroźniejsze jest złamanie w obrębie szyjki kości udowej, bowiem wiąże się z długim unieruchomieniem i powikłaniami (zniekształcenie stawu biodrowego, zaburzenia chodu, niemożność samodzielnego poruszania się, zgon). Czynnikami, które predysponują do złamań najdłuższej, najcięższej i jednej z najmocniejszych kości w całym ludzkim ciele są:

  • osteoporoza i osteopenia,
  • choroby nowotworowe kości,
  • wrodzona łamliwość kości,
  • zaburzona gospodarka hormonalna,
  • przyjmowanie niektórych leków (sterydowe przeciwzapalne),
  • nieprawidłowa dieta,
  • brak aktywności fizycznej.

W zależności od klasyfikacji złamania, stosowane są różne metody leczenia - jedną z nich jest wszczepienie endoprotezy, sztucznego stawu, który umożliwia powrót do sprawności osób w podeszłym wieku. Sam zabieg jednak nie przywróci sprawności Seniorowi - konieczna jest rehabilitacja po endoprotezie.

Wyspecjalizowany ośrodek rehabilitacji po endoprotezie Comfort Life, zlokalizowany niedaleko miejscowości Łódź, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki to placówka, w której działania zespołu skoncentrowane są na jak najszybszym spionizowaniu Pacjenta i przywróceniu mu sprawności w operowanej nodze, a także niezależności w codziennym funkcjonowaniu. Postępowanie rehabilitacyjne jest w pełni zindywidualizowane, dobierane ćwiczenia uzależnione od nabierania siły, uzyskiwanych rezultatów ćwiczeń, wieku i ogólnego stanu zdrowia Pacjenta.

Etap wczesnooperacyjny, który należy rozpocząć i rozpoczynamy jak najszybciej po zabiegu obejmuje m.in.: ćwiczenia izometryczne, przeciwzakrzepowe, wzmacniające siłę mięśniową, ćwiczenia oddechowe, pionizację. Po upływie 7 doby pooperacyjnej intensywność ćwiczeń wzrasta i zostają wprowadzone ćwiczenia czynne stawu biodrowego, kolanowego, skokowego, ćwiczenia ogólnorozwojowe, reedukacja chodu oraz nauka obciążania operowanej kończyny.

Rehabilitacja w warunkach stacjonarnych w Comfort Life nie oznacza wyłącznie zabiegów, których celem jest poprawa zdrowia fizycznego (Pensjonariusze otrzymują całodobowe wsparcie opiekuńczo-pielęgniarskie i pomoc także w innych współistniejących dolegliwościach). Zespół medyczny dokłada wszelkich starań, by w serdecznej i życzliwej atmosferze każdy z Seniorów uwierzył, że powrót do dawnego, aktywnego życia jest możliwy. Zmniejszenie lęku antycypacyjnego, który powstrzymuje przed próbą wstania z łóżka, pokonania innej nawierzchni, wyjścia z domu oraz promowanie aktywnego trybu życia w każdym wieku to także nasz cel.

fb