Motywacja jako klucz do skutecznej rehabilitacji po udarze mózgu
Udar mózgu może prowadzić do poważnych ograniczeń fizycznych, poznawczych i emocjonalnych u osoby chorej, dlatego proces rehabilitacji odgrywa tak ważną rolę w powrocie do sprawności i poprawie jakości życia. Jednak aby rehabilitacja po udarze przyniosła jak najlepsze efekty, pacjent musi być pozytywnie nastawiony i zdeterminowany. Jak zatem wspierać i budować motywację u osób po udarze? Oto kilka kluczowych aspektów.
Jaką rolę w procesie rehabilitacji po udarze odgrywa motywacja?
Motywacja to niewątpliwie siła napędowa wszelkich działań, które mają prowadzić do osiągania określonych celów. W przypadku rehabilitacji osób po udarze, motywacja ma wpływ na takie jej aspekty, jak regularność ćwiczeń, ponieważ zaangażowany pacjent jest bardziej skłonny do konsekwentnego udziału w sesjach terapeutycznych, współpraca z terapeutą, ponieważ odpowiednie nastawienie pacjenta ułatwia nawiązywanie relacji i akceptację zaleceń specjalistów. Osoby zmotywowane są bardziej wytrwałe i lepiej radzą sobie z porażkami, bądź wolniejszym przebiegiem rehabilitacji. A do tego pozytywne nastawienie i wysoka motywacja pomagają przezwyciężyć bariery emocjonalne, takie jak frustracja czy poczucie bezradności.
Z odpowiedniej motywacji do rehabilitacji osoby po udarze wynika wiele korzyści. Pacjent szybciej osiąga zamierzone efekty terapii, jest bardziej otwarty na nowe metody leczenia, a motywacja minimalizuje ryzyko rezygnacji z rehabilitacji, dając pacjentowi większą kontrolę nad swoim życiem.
Jak wspierać motywację u pacjentów po udarze?
Bardzo ważne jest, aby plan rehabilitacji po udarze i wyznaczane w jego ramach cele były realistyczne. Specjaliści Comfort Life ustalają małe, osiągalne cele, które są istotne dla podtrzymywania motywacji, zatem zamiast oczekiwać szybkich efektów, warto dzielić proces rehabilitacji na etapy, jak nauka prostych ruchów kończyny, odzyskiwanie równowagi, a następnie wykonywanie codziennych czynności. Bardzo ważne jest także docenianie postępów pacjenta, a każdy, nawet najmniejszy sukces, powinien być zauważony i doceniony, ponieważ pozytywna informacja od terapeuty, rodziny czy wychodząca od samego pacjenta wzmacnia jego poczucie sprawczości i mobilizuje do dalszej pracy. Ogromne znaczenie ma też wsparcie społeczne – obecność bliskich osób, ich empatia i zachęta pomagają pacjentowi pokonywać chwile zwątpienia i przechodzić ten trudny dla niego okres. Warto pamiętać, że rehabilitacja po udarze mózgu nie powinna być jedynie monotonnym obowiązkiem, a ćwiczenia można dostosować do zainteresowań pacjenta, co zwiększa jego zaangażowanie. W wytrwaniu w procesie rehabilitacji wsparciem może też być zrozumienie, dlaczego jest ona tak ważna i co można dzięki niej osiągnąć. Pacjent świadomy celu swoich działań chętniej podejmuje wysiłek. Pacjenci po udarze często też mierzą się z lękiem, depresją czy poczuciem utraty kontroli nad własnym życiem. Wówczas niezastąpioną pomocą będą spotkania z psychoterapeutą, które pomogą w odbudowie pozytywnego nastawienia i zaakceptowaniu nowych wyzwań.
Z praktycznego punktu widzenia motywacja może polegać np. na wizualizacji sukcesów, kiedy pacjent wyobraża sobie momenty, w których powróci do ulubionych aktywności, zastosowaniu wspomnianej już techniki małych kroków, która pozwala uniknąć poczucia przytłoczenia czy też na współpracy z trenerem motywacyjnym, który może dać pacjentowi wsparcie w budowaniu wewnętrznej siły do działania.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
Adam Wisnik Osrodek Comfort life spełnił moje oczekiwania. Przyjechałem tu po endoprotezie biodra. Po 15 dniach wyszedłem bez kul na własnych nogach. Super opieka profesjionalna ekipa rechabilitujaca co nowoczesny sprzęt. Naprawde gorąca polecam Milena Magiera Wspaniala opieka, wspaniali ludzie z sercem, Tata PO rozleglym udarze stracil wladnosc prawej strony ciala, przebywal 4tyg, sa ogromne postepy, chodzi,chociaz podpiera sie lewa reka ale jest w stanie ustac o wlasnych silach, mowi wyrazniej, z mala pomocna ale moze zalatwic potrzeby fizjologiczne jestem przeogromnie wdzieczna calemu personelowi, super pielegniarki, 24/7 kontakt, super lekarze, no I Pani Ewelina, wspaniala osoba, jest kierownikiem oddzialu, byla dostepna nawet Po godzinach pracy, ogromnie dziekuje z calego serca ❤️I bardzo polecam Zupa Ogorek Bardzo profesjonalna i miła obsługa, skuteczne rehabilitacje i profesjonalny sprzęt. Super!!! Urszula Kobus Rehabilitacji i Pesonel Super Dziękuję i Pozdrawiam Piotr Kosmala Polecam, doskonali profesjonaliści. Jolanta Gugała Właśnie kończę 4 tygodniowy turnus rehabilitacyjny - choruje na SLA. Jestem zachwycona praca zespołu fizjoterapeutów pod kierownictwem Pani Eweliny Mordak. Świetnie pracują, wszyscy pacjenci są zaopiekowani, nie ma przestojów w ćwiczeniach. Byłam w wielu ośrodkach i nigdzie nie spotkałam się z takim profesjonalizmem w rehabilitacji jak tu. Gratuluję i wszystkim życzę wszystkiego najlepszego - oby tak dalej. Jolanta Gugała Damian Tępowski Bliska mi osoba korzystała z rehabilitacji w tym ośrodku i była bardzo zadowolona. Profesjonalna opieka, miła atmosfera i skuteczna terapia sprawiły, że szybko zauważyła poprawę. Serdecznie polecam! Jan Kuczko Polecam Ośrodek rehabilitacji. Moja żona po wielomiesięcznych pobytach w szpitalach obawiała się pobytu w ośrodku z dala od domu. Miłe przyjecie i dobra organizacja rehabilitacji sprzyjały zmianie podejścia i pozytywnemu nastawieni, co było bardzo ważne przy współpracy z rehabilitantami. Szczególne słowa uznania należą się Pani Joannie Cyran za organizację, reagowanie na zgłaszane prośby oraz osobiste podejście do pacjentów pełne empatii i zainteresowania ich potrzebami. Dobra opieka nad pacjentami wynikała nie tylko z rzetelnego wykonywania zadań, ale stanowi jej pasję i chęć zapewnienia miłej atmosfery oraz była przykładem dla personelu ośrodka. Przekonała się o tym moją wyrażając zadowolenie z pobytu i podziękowania.
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life



